Nosečnost je čudovit čas, poln pričakovanj in sprememb, a žal včasih lahko prinese tudi neprijetne težave, kot je na primer zgaga v nosečnosti. Če se soočate s temi težavami, vam lahko primerna prehrana pomaga zmanjšati simptome in izboljšati kakovost življenja. K sreči pa tudi obstaja veliko preprostih in učinkovitih načinov, kako se z njo lahko spopadate. Je pa med tem ključna tudi pravilna hrana proti zgagi.
Kakšni so vzroki, da nastane zgaga v nosečnosti?
Najpogosteje mamice preplavijo hormoni (predvsem progesteron), ki imajo značilno visoko raven in s tem sprostijo sfinker ali mišično zaporo, ki je na vhodu v želodec. Ta se ne zapre, kot bi se morala in tako se kisla želodčna kislina vrne v požiralnik, kar imenujemo refluks kisline. Seveda pa se ob rasti otroka, tudi veča maternica in tako ostane le malo prostora za ostale organe. Ti nato še bolj pritiskajo na želodec, ki pa spusti kislino.
Pogosti simptomi
Ker vsako telo deluje različno in se tudi drugače odziva na različna stanja, zgaga v nosečnosti ni nobena izjema. Če so se tudi pri vas že začeli pojavljati prvi znaki, nikar ne skrbite, saj je to popolnoma normalno. Spodaj smo zbrali nekaj najpogostejših:
- spahovanje,
- hripavost,
- bruhanje,
- bolečine v prsih, predvsem po ležanju, sklanjanju ali večjem obroku,
- pekoč občutek v grlu ali prsnem košu tik za prsnico,
- napenjanje,
- astmi podobni simptomi,
- pomanjkanje energije,
- splošno slabo počutje ipd.
Občutki se vas lahko držijo več mesecev ali pa le za kratek čas. Vse je odvisno od tega, kako se lotite urejanja le-teh in kako ste ob tem uspešni.
Preprečevanje refluksa
Pomembno je, da veste, kako lahko samo stanje preprečite ali pa vsaj ublažite, glede na svoj slog življenja. Prva stvar, ki vam jo svetujemo, je, da spremenite svoje prehrambne navade. Kaj to pomeni?
- Zaužijte manj obrokov, večkrat na dan
- Jejte z užitkom, počasi in dobro prežvečite vneseno hrano
- Pred obrokom popite 1 dl tople vode, katera vam bo pomagala pri boljši prebavi
- Vsaj 2-3 ure pred spanjem ne jejte
- Izognite se težko prebavljivi hrani, kot je: ocvrta, mastna in pretirano začinjena
- Če se le da, poskusite zaužiti čim manj kofeina
- Izogibajte se pitju alkohola in kajenju.
Pomembno je prav tako to, da med samim obrokom poskusite sedeti vzravnano, saj boste tako sprostili želodec. Ko se najeste, ostanite nekaj časa v sedečem položaju in se za nekaj ur ne prestavite v ležečega. Najbolje je, da se odpravite na kratek sprehod in s tem pomagate svoji prebavi.
Učinkovita hrana proti zgagi
Velikokrat vam lahko zelo pomaga predhodno znanje o živilih, ki pripomorejo do boljšega splošnega počutja in pri tem, da vas zgaga v nosečnosti ne teži. Najbolj priljubljena živila med mamicami, so naslednja:
- Banane so bogate z antioksidanti in kalijem, ki pomagajo uravnavati vrednost pH želodčne kisline. So tudi bogate z vlakninami.
- Jogurt vsebuje probiotike, ki pomagajo ohranjati zdravo ravnovesje bakterij v prebavnem traktu. To lahko prepreči prebavne težave, kot je refluks.
- Ovseni kosmiči vsebujejo vlaknine, ki pomagajo pri prebavi in lahko zmanjšajo njeno pojavljanje.
- Krompir lahko pomaga nevtralizirati prekomerno želodčno kislino.
- Zelenjava, kot so: korenje, brokoli in zeleni fižol, so bogate z vlakninami in drugimi hranili, ki pomagajo pri prebavi in zmanjšujejo pojavljanje neprijetnost.
- Ingver ima protivnetne lastnosti in lahko pomaga pri zmanjševanju vnetja v želodcu. Poleg tega lahko pomaga pri prebavi hrane.
- Kruh iz polnozrnate moke je bogat z vlakninami, ki pomagajo pri prebavi in zmanjšujejo pojavljanje zgage.
- Mandlji so odlična sestavina, saj pomagajo zadrževati kislino v želodcu ter krepijo mišico zapiralko.
Med drugim vam priporočamo tudi, da na dnevni ravni, za svoje in otrokovo zdravje, uživate priporočene vitamine in minerale. Vendar pa se učinkovitost različne hrane lahko razlikuje od posameznice do posameznice, zato je pomembno, da izberete tisto, ki vam najbolj ustreza. Poleg spremembe prehrane pa je pomembno tudi upoštevati druge ukrepe, kot so uživanje manjših obrokov, izogibanje mastni in začinjeni hrani ter ohranjanje zdrave telesne teže. V primeru, da zgaga v nosečnosti kljub tem ukrepom vztraja, pa je vedno priporočljivo obiskati zdravnika, ki vam bo svetoval o nadaljnjih ukrepih za obvladovanje težave.